It takes 40 years to learn how to handle cattle, but you can go to Philadelphia and learn to be a lawyer in eight.

— Bud Williams

I was buying sugar the other day and I reached for the 10 lb bag, because I have it in my head that the larger container will always be cheaper.

But, then something made me look over at the 4 lb bags. . . .

The 10 lb bags were 5.1 cents/oz, and the 4 lb bags were 4.9 cents/oz. . . .

Remember how we always tell you to DO THE MATH?

I bought 2, 4 lb bags of sugar and saved 25 cents. Now, that’s not much, but it could have been if I’d needed more sugar.

It might have been even cheaper if I’d spent a lot of gas and made a special trip to Costco, oops, or maybe not!

Always do the math!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Archives
Recent Posts

Working Stock Dog Clinic

Back by popular demand, Eunice Williams (Mom) and Dawn Hnatow will be putting on another Working Stock Dog Clinic February 4-5, 2025 in Weatherford, TX.

Read More »